O technologii vstřikování plastů

K čemu tato technologie slouží?

Vstřikování plastů se používá k produkci sériově vyráběných plastových dílů. Z pravidla lze vyrábět tisíce až miliony kusů měsíčně. Počet kusů, který lze měsíčně vyrobit je závislý na celkovém nastavení výrobního procesu, složitosti vstřikovaného dílu a použitého materiálu. Ceny vstřikovaných dílů jsou mnohem nižší než ceny dílů vyráběných pomocí 3D tisku. Díky zcela odlišnému výrobnímu procesu.

komponenty technicke

 Jaký je výrobní proces vstřikování plastů?

K výrobě pomocí vstřikování plastů slouží vstřikovací lis. Toto zařízení se v principu skládá ze základních částí, jako je násypka granulátu, šnek, vstřikovací tryska a uzavírací jednotka. Proces je pak takový, že granulát v násypce putuje do šneku, kde je granulát zahříván na požadovanou teplotu a pomocí otáčení šneku dopravován dál ke vstřikovací trysce. Materiál v provozní teplotě je poté vstříknut do dutiny vstřikovací formy, kde je následně ochlazován. Po vytvrdnutí materiálu dojde k otevření formy. Po otevření formy dostaneme finální tvar výrobku.

Animace - průběh vstřikování

Jaké výrobky je dobré vyrábět touto technologií?

Vstřikováním plastů se vyrábějí takové výrobky, které mají buď charakter konečného výrobku a nebo jsou polotovary, či díly pro další zkompletování samostatného celku. Výrobky zhotovené vstřikováním se vyznačují velmi dobrou rozměrovou i tvarovou přesností a vysokou reprodukovatelností mechanických a fyzikálních vlastností. Pro tuto technologii je typické vyrábět díly od desetin až po stovky gramů.

 Hmoždinky Krabice Lego Elektro

Jaké výrobky NELZE pomocí této technologie vyrábět?

Není však typické pomocí této technologie vyrábět vyfukované výrobky (např. PET lahve), nekonečné vytlačované vlákna (např. kabely nebo provazy), či jemné tkaniny (střiž, netkané či tkané textilie).

striz vlakna pet lahve koberce

Co je potřeba k zahájení sériové výroby?

Důležitým faktorem je vývoj a výroba formy, která může nabývat různých cen za stejný výrobek. Cena formy je ovlivněna:

 • životností formy
  • je nutné zvolit jaký bude použitý materiál na výrobu formy
  • je nutné vymyslet, jaká bude použita mechanika formy
 • násobností formy (počet otisků ve formě)
  • větší počet otisků formy sníží cenu výroby jednoho kusu
  • zvýší cenu výroby formy
 • dodatečnou automatizací výrobního procesu
  • dodatečná automatizace či robotizace výrobního cyklu sníží cenu výroby jednoho kusu
  • zvýší však jednorázové náklady na zařízení výroby

Jaké jsou limity výroby?

Každá výroba má své limity podle stavby strojů a jejich kapacity. Náš strojní park poskytuje velikost dávky 149g, tedy jedná se o CCA maximální hmotnost výrobku 149g. Plastové komponenty jsou velice lehké, takže odhadem je tato hmotnost dílu srovnatelná např. s větším plastovým cedníkem do kuchyně. Vstřikování plastu provádíme na vstřikovacích lisech od renomovaných výrobců, které splňují veškeré požadavky moderní výroby (tahače jader, vzduchové ventily, horké vtoky, zálisky, dvoukomponentní vstřikování, atd.). Používáme všechny běžné typy konstrukčních plastů a barviv dle vzorkovníku RAL od kvalitních dodavatelů. Vstřikování plastu provozujeme od stovek, až po miliony kusů.

 ral

Přejít na poptávku